GARANJIN, Ivan Dominik

traži dalje ...

GARANJIN, Ivan Dominik (Garagnin), političar i fiziokrat (Trogir, 15. IX. 1761 — Trogir, 5. VIII. 1848). Po muškoj lozi potomak je trgovačke obitelji koja se iz Venecije doselila u Trogir, tu nastanila u drugoj pol. XVII. st. i stekla plemstvo, koje je braći Ivanu Dominiku i Ivanu Luki na njihovu molbu priznao poslije i austrijski car. Njezini su se članovi ženili Hrvaticama, pa je tako i Dominikova majka potjecala iz stare hrvatske obitelji u Šibeniku Šimunić (Semonić). Dominik je uza strica, nadbiskupa-metropolita Ivana Luku, i brata Ivana Luku, agronoma i gospodarstvenika, najistaknutija osoba obitelji na javnom polju. Po svojoj političkoj orijentaciji bio je frankofil. Kada su Francuzi srušili Mletačku Republiku, bio je imenovan članom nove privremene vlade i članom vojnoga komiteta u Veneciji. U Dalmaciji je obavljao različite dužnosti na području Splita, Trogira i Makarske. U akcijama generala Quilleta, koji je zlorabivši ovlasti strijeljao naše ljude na Braču, Visu i Šolti, sudjelovao je i Dominik. God. 1808. postavljen je za civilnog upravitelja Dubrovnika, a zatim i Kotora. Kao mason bio je članom lože u Veneciji, a kada su lože na poč. XIX. st. organizirane u Dalmaciji, bio je članom splitske lože. God. 1808. proširio je i sistematizirao masonstvo u Kotoru, ali se na poč. 1809. ne spominje u kotorskoj masonskoj loži. Iz govora, koji je održao prigodom ustoličenja nove općinske uprave u Dubrovniku, jasno je da je bio svjestan istovjetnosti hrvatstva stanovništva Dalmacije i Dubrovačke Republike. Slijedeći fiziokratske ideje svog vremena, s bratom Ivanom Lukom izvodio je pokuse u poljodjelstvu i stočarstvu. Bio je članom Gospodarskog društva (Akademije) u Splitu i Poljodjelskog društva ili Poljodjelske škole – Akademije u Kaštel-Lukšiću. Njegov bogati arhiv, u kojem ima i službenih spisa, čuva se u Državnom arhivu u Splitu.

LIT.: F. Kidrič: Framasonske lože hrvaških zemelj Napoleonove Ilirije v poročilih dunajskega policijskega arhiva. Rad JAZU, 1915, 206, str. 33–48. — A. Alberti i R. Cessi: Verbali delle sedute della Municipalità provvisoria di Venezia, 3. Documenti diplomatici, Indici. Bologna 1940. — Z. Šundrica: O osnivanju i radu Dubrovačke općine 1808. god. Dubrovnik, 8(1965) 2, str. 56, 59. i bilješka 23. — F. Baras: Zločin Napoleonova generala. Nedjeljna Dalmacija, 9(1979) 29. IV, str. 25. — D. Božić-Bužančić: La famiglia Garagnin: la sua migrazione in Dalmazia e lo sviluppo delle sue attività. I rapporti demografici e popolativi. Roma 1981, passim. — Ista: Predgovor (u: I. Luka Garanjin, Ekonomsko-politička razmišljanja o Dalmaciji. Split 1995). — Ista: Južna Hrvatska u europskom fiziokratskom pokretu. Split 1995.
 
Danica Božić-Bužančić (1998)

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1983. – 2021.

Kratice i znakovi

Latinska zemljopisna imena u impresumu tiskanih djela

Citiranje:

GARANJIN, Ivan Dominik. Hrvatski biografski leksikon (1983–2024), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 6.5.2024. <https://hbl.lzmk.hr/clanak/garanjin-ivan-dominik>.