BRLIĆ, Andrija Torkvat ml.

traži dalje ...

BRLIĆ, Andrija Torkvat ml., skladatelj (Beč, 18. III 1893 — Zagreb, 10. XII 1931). Unuk Andrije Torkvata, publicista i političara, sin Dobroslava. Odrastao u Slavonskom Brodu, gdje ga od pete godine poučava teoriju glazbe i klavir orguljaš Franjo Krčmar. Gimnaziju polazio u Slavonskaj Požegi i Zagrebu i usporedo nastavio s učenjem glazbe kod požeškog kapelana Rikarda Krestina, zatim kod Franje Dugana (kompozicija). Po završenoj gimnaziji pačeo studirati na Muzičkoj akademiji u Berlinu ali ubrzo prelazi na studij medicine u Beč zatim u Prag, gdje je 1917. diplomirao. Kao liječnik službovao u Zagrebu, Slavonskom Brodu, 1919/20. u Srbiji (Petrovac i Beograd), 1920–30. u Novoj Gradiški i 1930/31. u Brinju. Djelovao istodobno kao glazbenik, najznatnije u Novoj Gradiški gdje je vodio Hrvatsko pjevačko društvo Graničar; organizirao je i dobrotvorne komorne koncerte pozivajući na gostovanja poznate domaće soliste; i sâm je priređivao koncerte na orguljama, mnogostruko potičući razvitak glazbenog života u gradu. Zarana je počeo skladati: najprije kraće popijevke, zatim, u četrnaestoj godini, muške zborove – Oče naš, U jesen bilo kasnu, Blijedi mjesec. Za studija u Pragu napisao je popijevku Ja vas ljubil (na Puškinove stihove), orkestralnu skladbu Vrzino kolo (tiskano u Zagrebu, 1912), zatim simfonijsku sliku Kosovo (1913), zamišljenu kao jedan od stavaka Jugoslavenske suite koju nije ostvario, a počeo je skicirati i opernu jednočinku Mimoza. U razdoblju službovanja skladao je dva gudačka kvarteta u d-molu i e-molu i klavirske skladbe – Poème solennel (1918), Amourette, Sonatinu i Scherzo (oko 1920–30); nekoliko započetih većih djela nije uspio dovršiti: veliku simfoniju u e-molu (tri stavka sačuvana, četvrti nedostaje), sonatu za violoncello u f-molu, simfonijski Finale, operu Hajduken-Tochter (sačuvan samo libreto) te popijevku Nagelni rdeči. Za boravka u Novoj Gradiški napisao je desetak obradbi narodnih napjeva za mješoviti i muški zbor (Kletva, Meknite se sve gore i dr.). Skladbe su mu sačuvane dijelom u Knjižnici odn. Arhivu obitelji Brlić u Slavonskom Brodu no još nisu proučene niti sređene.

LIT.: N. Brlić: Kuća Brlićevih u Brodu. Vijesti muzealaca i konzervatora Hrvatske, 22(1973) 3/4, str. 19–35. — Program Društvenog koncerta Hrvatskog glazbenog zavoda. Zagreb 1977, 21. XI. — V. Boić: Andrija Torkvat Brlić, liječnik i skladatelj. Sv. Cecilija, 48(1978) 1, str. 7–8. — S. Blažanović: Knjižnica obitelji Brlić. Slavonski Brod 1983, 67.
 
Antun Petrušić (1989)

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1983. – 2021.

Kratice i simboli

Latinska zemljopisna imena u impresumu tiskanih djela

Citiranje:

BRLIĆ, Andrija Torkvat ml.. Hrvatski biografski leksikon (1983–2024), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 5.5.2024. <https://hbl.lzmk.hr/clanak/brlic-andrija-torkvat-ml>.